Możliwości finansowania w leasingu mamy już od pierwszego dnia założenia nowej działalności gospodarczej. W takim przypadku leasingodawca często jednak ma określone wymagania jakie musimy spełniać. W zależności od firm leasingowej leasing samochodu dla nowej firmy może wyglądać zupełnie inaczej. Różnice mogą być w samej racie jak i w dodatkowych formach zabezpieczenia umowy leasingu.
Leasing od pierwszego dnia prowadzenia działalności, jaki jest minimalny wkład własny?
Obecnie mamy już możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. W takim przypadku będziemy musieli jednak liczyć się z nieco większą opłatą wstępną. Jeśli oczywiście pozytywnie przeszliśmy weryfikację w bazach bankowych BIK i KRD, to leasingodawca zgodzi się na leasing. Wymogiem będzie wpłacenie minimum 20-25% wartości wybranego pojazdu jeszcze przed rozpoczęciem umowy leasingowej. Istnieje kilka sposobów obniżenia minimalnego wkładu. Jednym z nich to zabezpieczenie w postaci poręczenia innej firmy, która jest już na rynku znacznie dłużej. Wiele firm leasingowych stosuje również montaż GPS w pojazdach leasingowanych przez nowe działalności gospodarcze. Dużym plusem będzie fakt, że nowa firma to w rzeczywistości kontynuacja naszej poprzedniej działalności na etacie. Dla leasingodawcy oznacza to, iż posiadamy doświadczenie w danej branży i ryzyko naszego bankructwa jest niższe. W takiej sytuacji możemy wziąć leasing dla nowej firmy nawet z 10-15% wkładem własnym.
Czas trwania leasingu i wykup przedmiotu finansowania
Zasadniczo poza wymogiem większego wkładu własnego inne parametry leasingu mamy do wyboru z puli tych samych, co firmy z dłuższym stażem. Możemy wybrać leasing samochodu na okres od dwóch do nawet siedmiu lat. Wykup zależny jest od wielu czynników, im krótszy okres finansowania tym możemy skorzystać w większego wykupy, aby obniżyć miesięczne zobowiązanie. Warto jest poważnie zastanowić się nad wszystkimi parametrami leasingu, aby zarówno rata miesięczna jak i późniejszy wykup nie był zbytnim obciążeniem dla budżetu naszej firmy.
Nowe czy używane auto?<h/2>
Nowe firmy mogą skorzystać z leasingu zarówno na nowe jak i używane pojazdy. To jaką opcję wybierzemy w dużej mierze zależy od naszych prywatnych preferencji. Używane samochody są tańsze, ale też nigdy nie będziemy w stu procentach pewni ich historii. Nowe auto będzie droższe w zakupie, ale będzie objęte często nawet wieloletnią gwarancja producenta na większość podzespołów. Wybór auta na gwarancji pozwoli nam zaoszczędzić na ewentualnych wydatkach na dodatkowe serwisy i naprawy. Jeśli porównamy samochody w tej samej cenie, to używane samochody będą zapewne lepiej wyposażone. Naszym zdaniem jednak fakt posiadania gwarancji na samochodu jest zdecydowanie ważniejszy od dodatkowych funkcji. Zwłaszcza w samochodzie wykorzystywanym typowo do pracy.
Czy opłaca się brać leasing dla nowej firmy?
Leasing dla nowej firmy to opłacalny wybór, o ile oczywiście rzeczywiście potrzebujemy zakupić pojazd. Wiele osób zakłada działalności i szybko decyduje się na leasing auta, nie kalkulując dokładnie budżetu nowej firmy. Warto jest wszystko sobie odpowiednio przeliczyć i skalkulować. Często nowi przedsiębiorcy wybierają leasing na dłuższy okres, aby zminimalizować opłaty miesięczne w początkowej fazie rozwoju firmy. Naszym zdaniem to dobry wybór. Pamiętaj, ż leasing dla nowej firmy w wielu kwestiach nie powinien różnić się od umowy z wieloletnim przedsiębiorcą.